2018 Schedule

District

Date

Time

Location

Map

DISTRICT 1
Essex
January 5 9 am St. John's Parish Hall
County Road 46, Woodslee, ON
Director: Brendan Byrne
DISTRICT 2
Kent
January 16 3:30 pm Country View Golf Course
25393 St. Clair Road, Dover Centre, ON
Director: Mark Huston
DISTRICT 3
Lambton
January 16 4 pm Wyoming Fair Building (dinner provided 6 pm)
595 Main Street, Wyoming, ON
Director: Dave Park
DISTRICT 4
Middlesex
January 15
9 am Coldstream Community Centre
10227 Ilderton Road, Ilderton, ON
Director: Dave McEachren
DISTRICT 5
Elgin/Norfolk
January 17
9:30 am Malahide Community Place (lunch $10)
12105 Whittaker Road, Springfield, ON
Speaker: Matthew Pot
Director: Scott Persall
DISTRICT 6
Haldimand, Brant, Hamilton, Niagara
January 9
9:30 am Kinsmen Hall, Caledonia Fairgrounds
151 Caithness Street E, Caledonia, ON
Director: Jeff Barlow
DISTRICT 7
Waterloo/Oxford
January 15 TBD TBD
Director: Kevin Armstrong
DISTRICT 8
Huron
January 11 9:30 am Holmesville Community Centre
Community Centre Road, Holmesville, ON
Director: Keith Black
DISTRICT 9
Perth
January 10 9:30 am Mitchell Golf and Country Club
81 Frances Street, Mitchell, ON
Director: Mark Brock
DISTRICT 10
Grey, Bruce, Wellington
January 19 9:30 am Clifford Community Hall
2 William Street, Clifford, ON
Director: Henry Van Ankum
DISTRICT 11
Dufferin, Simcoe, Halton, Peel, York
January 8 10:30 am St. John's United Church
56 Victoria Street East, Alliston*, ON
Director: Colin Elliott
* New location this year
DISTRICT 12
Durham, Northumberland, Kawartha, Peterborough, Hastings
January 10 10 am The Best Western Plus
930 Burnham Street, Cobourg, ON
Director: Jeff Harrison
DISTRICT 13
Prince Edward, Lennox, Addington, Frontenac, Lanark, Leeds, Grenville, Renfrew, Ottawa
January 17 10 am The Elgin Lions Club (hot lunch provided)
19 Pineview Drive, Elgin, ON
Director: Lloyd Crowe
DISTRICT 14
Prescott, Russell, Stormont, Dundas, Glengarry
January 11 9:30 am North Stormont Place (lunch served)
16299 Fairview Drive, Avonmore, ON
Director: Markus Haerle
DISTRICT 15
Northern Ontario
January 18 TBD TBD
Director: Chuck Amyot

2017 Meeting Results

District Results
District 1 Director: Brendan Byrne
Attendance: 44
First time attendees: 5
District 2
Director: Mark Huston*
Attendance: 70
First time attendees: 7
District 3
Director: Dave Park
Attendance: 96
First time attendees: 7
District 4
Director: Dave McEachren*
Attendance: 45
First time attendees: 1
District 5
Director: Scott Persall
Attendance: 69
First time attendees: 1
District 6
Director: Jeff Barlow*
Attendance: 56
First time attendees: 3
District 7
Director: Kevin Armstrong
Attendance: 46
First time attendees: 0
District 8
Director: Keith Black*
Attendance: 64
First time attendees: 6
District 9
Director: Mark Brock
Attendance: 53
First time attendees: 3
District 10
Director: Henry van Ankum*
Attendance: 67
First time attendees: 7
District 11
Director: Colin Elliott
Attendance: 44
First time attendees: 3
District 12
Director: Jeff Harrison*
Attendance: 80
First time attendees: 6
District 13
Director: Lloyd Crowe
Attendance: 76
First time attendees: 6
District 14
Director: Markus Haerle*
Attendance: 60
First time attendees: 6
District 15
Director: Chuck Amyott
Attendance: 48
First time attendees: 8

* Only districts in odd-numbered districts held elections for the role of director in 2017

sustainability
mobile apps